کیومرث دانشجو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: باتوجه به ابلاغیه شرکت مدیریت منابع آب ایران، این حجم آب از مخزن سد شهید کاظمی بوکان به منظور تامین بخشی از نیاز زیست محیطی دریاچه ارومیه رهاسازی می شود.
وی اظهار کرد: در راستای اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه و برنامه ابلاغی شرکت مدیریت منابع آب ایران و بر اساس برنامه زمانبندی تهیه شده، عملیات رهاسازی آب از سد بوکان با دبی 70 متر مکعب در ثانیه آغاز و تاکنون نزدیک به 20 میلیون مترمکعب رها شده است.
وی اضافه کرد: با رهاسازی این میزان آب، مناطق پایین دست سد بوکان و رودخانه زرینه رود میاندوآب تحت تاثیر قرار می گیرند که از مردم محلی می خواهیم در زمان رهاسازی و پس از آن از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه ها خودداری کنند.
به گزارش ایرنا سد بوکان از سدهای بزرگ ایران با هسته رسی است که در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر بوکان در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد.
این سد برای تنظیم و استفاده از آب و سیلاب های رودخانه زرینه رود ایجاد و جهت آبیاری اراضی پایین دست سد در جنوب شرقی بوکان بر روی این رودخانه بسته شده است.
طول تاج سد بوکان 530 متر و ارتفاع آن از پی 50 متر است.
با افزایش حجم مخزن سد در سال 1384 حجم کل مخزن سد به 762 میلیون مترمکعب رسید.
دریاچه ارومیه در 19 سال گذشته به دلیل مواجه شدن با مشکل خشکسالی، دچار کم آبی شد و حتی آب آن در برخی موارد به کمتر از یک میلیارد مترمکعب کاهش یافت.
با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، این دریاچه که بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان به شمار می رود، مورد توجه جدی دولت قرار گرفت و مقرر شد که برنامه ویژه برای احیای آن تدوین و تصویب شود.
پس از تلاش کارشناسان و مسئولان مرتبط، 27 طرح اجرایی برای احیای دریاچه ارومیه به تصویب هیات وزیران رسید که یکی از آنها، رها کردن آب سدهای اقماری به سمت دریاچه ارومیه بود.
در حال حاضر این دریاچه بیش از 2 میلیون متر مکعب آب دارد.